Wing Tsun dla dzieci


„Zarówno przed, jak i po ćwiczeniach, partnerzy składają sobie ukłony. Ukłon, to wyraz wdzięczności i szacunku. Dziękujesz swojemu partnerowi za to, że daje ci możliwość doskonalenia techniki”

Kung Fu Wing Tsun Kuen to kompletna metoda walki, ale również doskonały rozwój psycho-fizyczny dla najmłodszych. Podział na grupy powoduje, że dzieci uczą się w swoim tempie, opanowując materiał stopniowo, cały czas wspinając się na coraz wyższy poziom. Właśnie w przypadku dzieci ma to kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, ich różnorodność oraz poruszanie się według specjalnie przygotowanego programu, pozwalają na symetryczny i harmonijny rozwój najmłodszych adeptów.

Systematyczny trening kształtuje układ mięśniowy, wzmacnia układ kostny, a trening mięśni głębokich doskonale wpływa na równowagę. Wykonywanie coraz to bardziej zaawansowanych technik Wing Tsun wpływa na poprawę refleksu oraz polepsza koordynację ruchową. Postawa przyjmowana w Kung-Fu dba o prawidłową sylwetkę. Wszystkie ćwiczenia są dostosowane do możliwości ruchowych i kondycyjnych dziecka, które są inne, niż możliwości dorosłego. Kolejnym plusem treningu już w młodym wieku jest rozwój systemu nerwowego. Poprzez wykonywanie poleceń instruktora prowadzącego zajęcia, przetwarzanie informacji, przyswajanie wiedzy i wykorzystywanie jej w realnym działaniu powodują pracę obu półkul mózgowych w synchroniczny sposób. Praca obu półkul polepszana jest również poprzez techniczne części treningu Wing Tsun. Sztuka walki, której uczą się dzieci, wymaga bowiem ruchów precyzyjnych, jednoczesnych oraz niesymetrycznych. Zostało udowodnione naukowo, że przyczynia się to do powstawania nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Potocznie sztuki walki kojarzy się z eskalacją siły i agresywnych zachowań. Nic bardziej mylnego. Sztuki walki uczą dyscypliny, odpowiedzialności oraz szacunku. Celem treningu nie jest zdobycie przewagi, a współpraca i ochrona słabszych. Trening uczy wytrzymałości oraz dojrzałego podejścia do porażki i sukcesu. Nauka odbywa się w przyjemnej atmosferze, podczas której młodzi uczniowie mają też okazję zawiązać nowe znajomości.

Trening Wing Tsun Kuen prowadzony jest w bezpiecznych warunkach pod okiem doświadczonych instruktorów z wieloletnim stażem. Kontuzję podczas zajęć, wbrew pozorom, nie zdarzają się praktycznie nigdy, ze względu na specyfikę zarówno technik, jak i samej sztuki walki, którą się zajmujemy. Nie występują tutaj wysokie kopnięcia, a uderzenia wykonywane są w specjalny ochraniacz.

Praktyczne wskazówki dla rodziców:
– Zalecamy rozpoczynanie treningu dzieciom od 6 roku życia
– dopiero wtedy układ nerwowy człowieka jest gotowy, by sprostać zadaniom polegającym na wykonywaniu precyzyjnych ruchów manualnych i koncentracji na danej czynności.
-Trenuj razem z dzieckiem– to świetna wspólna przygoda i dobry przykład!
-Jeśli Twoje dziecko jest impulsywne i cierpi na zaburzenia uwagi oraz nadaktywność– Wing Tsun może być jedną
z form skutecznej terapii.
-Jeśli masz wątpliwości lub obawy związane ze zdrowiem dziecka
–przed zapisaniem dziecka skonsultuj się z lekarzem pediatrą